Filmowe Recenzje Typowego Kinomaniaka, czyli jak umilić sobie wieczór lampką wina, szklaneczką whisky i dobrym filmem

Słowniczek

Tutaj znajdziecie objaśnienia, które mogą być dla Was trochę gubiące lub mylące albo po prostu możecie ich nie znać. Jeśli w między czasie, już po publikacji coś wpadnie albo znajdziecie coś czego nie będziecie rozumieć na przykład: Co to jest prequel? to zgłoście to w komentarzu, a ja postaram się znaleźć i to tutaj wpisać :)

  • Wysoki klucz - film, który był zrobiony w wysokim kluczu jest jasny, często można odnieść wrażenie, że jest za jasny albo mieć wrażenie, że zaraz od tej jasności zaczną woleć Was oczy. To charakterystyczny zabieg dla kina skandynawskiego.
  • Niski klucz - film jest bardzo ciemny, często widz jest zmuszony by wytężyć wzrok, żeby coś dostrzec. Zabieg często wykorzystywany w horrorach, można go zobaczyć chociażby w "Koszmarze z ulicy Wiązów", "Constantinie" czy też w polskim "Demonie"
  • Crossover - skrzyżowanie dwóch podobnych tematycznie filmów lub seriali, głównie występuje we współczesnej Amerykańskiej filmografii, ale przede wszystkim pojawia się w komiksach. Taki zabieg można zobaczyć w "JAG - Wojskowe biuro śledcze", "NCIS", "NCIS Los Angeles", "NCIS New Orlean", "Hawaii 5.0" czy też w filmie "Freddie kontra Jason".
  • Efekt Kuleszowa - rosyjski reżyser Kukleszow zrobił kiedyś doświadczenie, które pokazywało jak montaż filmowy manipuluje naszym odbiorem. Doświadczenie polegało na tym, że trzykrotnie widzimy twarz człowieka , a następnie jakiś inny obraz i za każdym razem twarz, którą widzieliśmy przybierała innego wyrazu, mimo, że była to ta sama twarz. Najpierw twarz, później ujęcie talerza zupy. Widz odnosił wrażenie, że osoba wcześniej pokazana jest głodna lub jest w trakcie posiłku. W drugiej części ponownie pojawia się twarz człowieka, ale w kolejnym ujęciu martwą kobietę, co według badań u widzów pokazało, że na twarzy człowieka widzieli smutek i żal. W trzeciej odsłonie widz ponownie zobaczył tę samą twarz, a następnie bawiące się dzieci, co według badanych pokazało, że mężczyzna pokazany wcześniej odnosił wrażenie spokojnego i szczęśliwego. Kuleszow doszedł do wniosku, że niezależnie od gry aktorskiej widz reaguje na ujęcia nie w izolacji a w połączeniu z ujęciami, które były poprzednio i które nastąpiły po danym fragmencie. Montażysta może nadać ujęciom niezależne od gry aktorskiej.
  • Heist film - film o skomplikowanej fabule, opowiada o ludziach planujących przestępstwo np. skok na bank. Za przykład mogą posłużyć filmy: "Ocean's eleven", "Incepcja"
  • In medias res (z łac. Rzecz w mediach → [res - rzecz, medias - wiadomo, in - w]) - zabieg w filmie polegający na zastosowaniu narracji od środka, czyli znajdujemy się w środku filmu, a poprzednie wydarzenia, które doprowadziły nas do danego miejsca ukazywane są w retrospekcji.
  • Interquel - film który powstał między częściami, aby pokazać lub wyjaśnić nieścisłości między częściami. Za przykład może posłużyć seria "Szybcy i wściekli" i film, który wyszedł jako trzeci, czyli "Szybcy i Wściekli: Tokio Drift", jednak fabularnie jest on osadzony między częścią 6 a 7 (po śmierci Gisele, Han ginie w wyścigu zamordowany przez Deckarda Shaw)
  • MacGuffin - w tytule filmu znajduje się coś (miejsce, przedmiot) wokół którego toczy się akcja na przykład: "Tajemnice Brokeback Mountain", "Garbi super bryka"
  • Midquel - akcja filmu/serialu toczy się równolegle z filmem powstałym wcześniej. Najprościej można to wyjaśnić tak: Mamy dwa filmy z jednej serii. Film A powstał w 2011 roku, a Film B w 2017. Czas akcji Filmu A to rok 2011, a czas Filmu B to również rok 2011. Filmy są połączone poprzez: grających w nich aktorów, tematykę, serię. Za przykład może posłużyć seria filmów o Jasonie Bourne: "Dziedzictwo Bourne'a" z 2012 roku (część 4) toczy się równocześnie z wydarzeniami z "Dziedzictwem Bourne'a" (część 3) z 2007 roku.
  • Outtake - najprościej mówiąc wpadki albo bloopers, w których ktoś nie wytrzymał i zaczął się śmiać, pomylił się lub po prostu coś nie wyszło
  • Prequel - film lub książka, który pokazuje to co działo się przed głównym wątkiem. Najlepszym przykładem będzie "Dirty Dancing" i "Dirty Dancing 2". Akcja Dirty Dancingu jest osadzona w 1963 roku, a akcja drugiej części osadzona jest w roku 1958 w trakcie rewolucji kubańskiej. Mamy nawet nawiązanie do pierwszej części, poprzez występ Patrica Swazyego, który w 1. części opowiada Baby o swoich przygodach jako instruktora tańca.
  • Reboot - film, który opowiada tą samą historię, ale przeniesioną do czasów nam współczesnych. Planeta Małp z 1968 roku i jej reboot z 2001 albo Wojna o Planetę Małp z 2017 roku
  • Remake - odnowiona wersja filmu sprzed kilku lat. Akcja jest ta sama, zmienione są imiona bohaterów lub niektóre sceny, ale ogólnie jest to to samo, na przykład "Death Game" i "Kto tam?"
  • Retrospekcja - zabieg używany w literaturze i filmie, który ma na celu ukazywanie zdarzeń z przeszłości bohatera
  • Sequel - kontynuacja, następstwo filmu. szybki przykład "Kiler", "Kilerów dwóch", ewentualnie dopisuje się do sequela liczbę, na przykład "Fast Five"
  • Spin-off - Powstał film/serial bazowy i studia zamawiają przygody bohaterów drugoplanowych, przykładowo "Madagaskar" i "Pingwiny z Madagaskaru", "Shrek" i "Kot w butach", a w serialach "NCIS", "NCIS LA" i "NCIS NO"

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń