Wszyscy Keanu Reevesa znają przede wszystkim z roli w Matrixie. Neo ewentualnie Johnny Utha, a w ostatnim czasie John Wick to najbardziej rozpoznawalne kreacje Kanadyjczyka. Jednak to nie jedyne jego rolę. Reeves już niejednokrotnie udowodnił, że potrafi wcielać się w różne role i nie koniecznie musi być płatnym zabójcą, policjantem czy też szalonym nastolatkiem.
W zakolu rzeki (1986)
jako
Matt
Pierwsza poważniejsza rola Reevesa. Jest nastolatkiem, który stara się wybrać pomiędzy byciem przyjacielem a byciem sprawiedliwym. Gdy dowiaduje się o zbrodni, którą popełnił jego przyjaciel chcę postąpić słusznie, ale jest w potrzasku, bo czego by nie zrobił i tak może stracić przyjaciół. Bardzo dobra, jak na ten wiek bardzo dorosła i odważna rola. Polecam każdemu!
Wspaniała przygoda Billa i Teda (1989)
jako
Ted Theodore Logan
Jedna z pierwszych kreacji Reevesa, co ciekawe grając lekkodusznego Teda, Reeves miał już 25 lat. Jedna z najbardziej humorystycznych i rozpoznawalnych roli sympatycznego aktora. Żeby zdać historię Ted wraz z przyjacielem podróżuje w czasie, aby pozbierać znane postacie historyczne i uniknąć szkoły wojskowej. Top najzabawniejszych filmów jakie z nim widziałam, można płakać ze śmiechu, serio:
"- No way, dude!
- Yes way, dude!"
A na dodatek, wszyscy w filmie dobrze się bawią.
Point Break/Na fali (1991)
jako
Johnny Utha
Po roli szalonego Teda, przyszedł czas na rolę bardziej adekwatną do wieku, naszego dzisiejszego bohatera. Johnny Utha to żółtodziób, nowy Agent FBI, który prosi o włączenie go do akcji, która ma na celu rozbicie szajki rabującej banki w maskach prezydentów USA. Ciekawa kreacja, ciężka, ale za to dla młodego wówczas aktora jednocześnie ogromny zaszczyt mieć za swojego partnera Patrica Swayzego czy też Garego Busey'a. Sympatyczny agent, który nie wie za którą ze stron się odpowiedzieć czy za stroną dobra i prawa czy za stroną zła, ale za to pełną przygód i życia dyktowanego przez naturę. W końcu wybiera.
Na prawdę ciekawa kreacja, ja bardzo polecam! Film z dużą dawką adrenaliny i niebezpieczeństwa. Oczywiście jest też wątek romantyczny, ale to sprawa bardziej poboczna.
Szalona wyprawa Billa i Teda (1991)
jako
Ted Theodore Logan
W wieku 27 lat Keanu zagrał w kontynuacji przygód Billa i Teda. Druga część nieco odstaje od pierwszej aczkolwiek gdzie Bill i Ted nie może tam Śmierć pomoże. Do kolejnej przygody wkracza jeszcze więcej futuryzmu niż w pierwszej części. Tym razem Bill i Ted zostają zabici przez roboty, które podają się za ludzi. W tej części muszą powstrzymać swoje kopie i ich twórcę, żeby uratować naszą planetę.
Podobno są plany 3. części przygód Billa i Teda, ale czy w ogóle, a jeśli tak to kiedy się pojawi, nie wiadomo. Ja będę czekać.
Dracula (1992)
jako
Jonathan Haker
Jonathan Haker to prawnik, którego Dracula ściąga do swojego zamku. Dosyć kontrowersyjna rola. Część ludzi uważa, że to jedna z gorszych jego kreacji, inni natomiast uważają, że zalicza się ona do najlepszych jego ról. Ja uważam, że rola jest interesująca, w końcu nie codziennie przystawia się do Ciebie Monica Belucci (to tak żartobliwie mówiąc). Jonathan zostaje jakby owładnięty mocą trzech wampirzyc, które zaczynają rządzić jego życiem, w końcu jednak opamiętuje się i biegnie na pomoc swojej ukochanej Minie.
Wiele hałasu o nic (1993)
jako
Don John
Występ w ekranizacji jednej z najbardziej znanych sztuk Shakespeare'a Keanu zagrał Don John'a - brata Don Pedro z Aragony, który sprzeciwił się przeciwko niemu. W końcu, gdy Don John podsłuchuje jaką intrygę planuje jego brat, postanawia nie dopuścić do zaślubin, wesoły ucieka przez piwnice popijając sobie smaczne wino.
Speed: Niebezpieczna prędkość (1995)
jako
Oficer Jack Traven
Jack Traven należy do jednostki specjalnej policji. Pracuje jako antyterrorysta. Pewnego dnia dostaje wezwanie do zatrzaśniętej windy, do której przymocowane są ładunki wybuchowe. Wtedy zaczyna się gra. Po odznaczeniu policjantów biorących udział w akcji zamachowiec ponownie atakuje, tym razem bierze na celownik przyjaciół Jacka. Tym razem Jack wskakuje do autokaru, w którym są dwa ładunki wybuchowe i kierowca nie może zejść poniżej 50 km/h. Kiedy kierowca zostaje przypadkowo postrzelony za kierownica siada młoda kobieta - Annie. W trakcie akcji Jack i Annie zakochują się w sobie, a Jack stara się wyprowadzić Annie z akcji żywą. Reeves jako bohater powoli zaczyna być normą, na prawdę. Tutaj widzimy dlaczego.
Ciekawostka! Skok z samochodu do autobusu Reeves wykonał sam, bez pomocy kaskaderów i pomimo wyraźnego sprzeciwu reżysera. Godne pochwały i chyba można powiedzieć, że upadł na głowę wpadając na ten pomysł, ale całość super.
Reakcja łańcuchowa (1996)
jako
Eddie Kasalivich
Grupa naukowców doznaje przełomowego odkrycia w tematyce odnawialnych źródeł energii. Wieczorem większość naukowców zostaje zamordowana, a pracownia naukowa wraz z prototypem zostaje wysadzona w powietrze. Całe zdarzenie widzi mechanik, który pomógł stworzyć reaktor. On oraz dr. Lily Sinclair łączą siły, aby odkryć kto stoi za morderstwami. Zamiast pomagać policja uznaje ich za głównych podejrzanych i zostaje wyznaczona nagroda za ich odnalezienie.
Reeves jako bohater, tym razem nie karateka, ale facet, który zna się na mechanice i majsterkowaniu, ratuje USA.
Adwokat Diabła (1997)
jako
Kevin Lomax
Kevin Lomax to młody, ambitny i przede wszystkim skuteczny adwokat. Ma kochającą żonę i właśnie dostał awans. Podczas przerwy w trakcie rozprawy spotyka mężczyznę, który prosi go, by był jego adwokatem. Dodaje od razu, że dobrze zapłaci. Kevinowi zaczyna się coraz bardziej powodzić. Nagle jego żonę i jego samego zaczynają prześladować jakieś dziwne zjawiska, okazuje się, że Kevin jest synem diabła.
Kreacja warta uwagi i przedstawienie Reevesa jako człowieka, który dla sztuki zrezygnuje z miliona dolarów, żeby do obsady zatrudnić Ala Pacino.
Matrix (1999)
jako
Thomas Anderson/Neo
Thomas jest zwyczajnym człowiekiem, pracuje spokojnie w korporacji. Pewnego dnia zjawia się mężczyzna i mówi mu, że może poznać prawdę o świecie, w którym żyje, pytanie tylko czy jest na to gotowy. Thomas, postanawia poznać prawdziwy świat, według mężczyzny jest tym wybranym, jednak on sam w to nie wierzy. Musi stawić czoła najgroźniejszemu przestępcy jakim jest system.
Pierwsza kreacja Reevesa, która dała mu rozpoznawalność na całym świecie. Przede wszystkim kojarzony jest z rolą własnie Neo.
Sezon rezerwowych (2000)
jako
Shane Falco
Shane Falco to mieszkający w Waszyngtonie zwyczajny mężczyzna, który wykonuje swoją pracę. W przeszłości jeden z najlepiej zapowiadających się futbolistów w Stanach. Niestety po sromotnej porażce w finale ligi uniwersyteckiej Falco zawiesił buty na kołku i od tamtej pory czyści łodzie. Gwiazdy futbolowej drużyny z Waszyngtonu prowadzą strajk i przestają grać. Zdesperowany prezes kluby prosi zaprzyjaźnionego trenera, aby zbudował drużynę na fazę zasadniczą. Okazuje się, że to ostatnia szansa Falco na zmazanie skazy na nazwisku, które nosi.
Pierwszy sportowy film, który obejrzałam i skradł moje serce, typowa mowa motywacyjna oczywiście na końcu filmu, nie trudno domyślić się jak kończy się film. Jedną z zabawniejszych scen, jest scena w barze, kiedy Falco przychodzi do kapitana cheerleaderek i do tego piosenka o seryjnym mordercy w wykonaniu Stinga (jakby ktoś się jeszcze nie zorientował to Every breath you take to piosenka o mordercy, a nie o kochankach, ale popkultura zinterpretowała ja na swój sposób) i wymiana spojrzeń, z której możemy odczytać rozmowę:
" - Mogę cię pocałować?
- Błagam, Falco, tak, całuj! Całuj mmnie!"
To takie zabawne...
Słodki listopad (2001)
jako
Nelson Moss
Nelson poznaje Sarę na teoretycznym egzaminie na prawo jazdy, dziewczyna oblewa przez niego egzamin, już na samym początku zostaje wyproszona z sali. Nelson wychodząc z egzaminu widzi, że Sara siedzi na masce jego samochodu i nie jest z tego zadowolony. Wkrótce zostaje jej kierowcą, a z czasem zawierają układ - Sara twierdzi, że potrafi zmienić faceta w miesiąc. Nelson podejmuje wyzwanie. Po pewnym czasie zakochuje się w Sarze, niestety nie jest dane być im razem.
Reeves za tą rolę był nominowany do Złotej maliny, jednak filmweb ocenia go znacznie lepiej w tej roli, bo na 8,1 gwiazdki, czyli na bardzo dobra rolę, jak widać krytycy i widzowie tutaj się nie zgadzają, a ja Wam powiem, że to jeden z bardziej interesujących filmów jakie widziałam. Na prawdę warto obejrzeć, bo tutaj jest pokazana radość z życia, ale takiego życia z dnia na dzień.
Krótka piłka (2001)
jako
Conor O'Neill
Conor to hazardzista. Musi spłacić swoje długi, postanawia więc trenować osiedlową drużynę baseballa. Dzieciaki, które wchodzą w skład drużyny są z nizin społecznych, z najuboższej dzielnicy. Conor widząc jak grają i jak się kłócą stara się wyszkolić ich jak najlepiej potrafi. Po pewnym czasie nawiązuje z nimi więź, która nie tylko samemu Conorowi, ale i dzieciakom daje siłę do walki o swoje marzenia i o to co w życiu jest dobre.
Ponownie film nominowany do Złotej maliny, ale za co? Ja nie mam pojęcia, przyjemnie się to ogląda, mogę polecić na wieczór z rodziną.
Lepiej późno niż później (2003)
jako
Dr. Julian Mercer
Harry (Jack Nicolson) spotyka się z dużo młodszymi od siebie kobietami, kiedy postanawia wyjechać z jedną z nich na weekend do domku, gdzie przez przypadek spotyka jej matkę. Harry zakochuje się w Erice, a jej serce zostaje skradzione przez dużo młodszego od niej przystojnego lekarza Juliana Mercer'a. Co zrobi Harry?
Prawdę mówiąc trochę byłam zniesmaczona oglądając Dianę Keaton całującą się z Keanu Reevesem, ale rozumiem, co reżyserka chciała pokazać. Lekki, na wieczór przy winie.
Constantine (2005)
jako
John Constantine
John Constantine to egzorcysta. Pewnego dnia do jego drzwi puka Angela Dodson. Policjantka uważa, że jej siostra nie popełniła samobójstwa, jak powszechnie się uważa i na co wskazuje dochodzenie. John początkowo sprzeciwia się, jednak gdy widzi cienie ścigające Angelę postanawia jej pomóc. Okazuje się jednak, że od tej sprawy zależy życie całej ludzkości i samego Johna.
Inne spojrzenie na świat Boga, nieba, piekła, ziemi, ludzi, diabłów i aniołów. Horror, ale taki lekki, można się pośmiać, można czasem zapłakać, można się wystraszyć. Ja polecam.
Dom nad jeziorem (2006)
jako
Alex Wyler
Alex Wyler to architekt, który kupuje dom nad jeziorem. Okazuje się, że dom, w którym mieszka jest "połączony" z nowym właścicielem, żyjącym dwa lata później. Alex komunikuje się z Kate przez skrzynkę na listy. Zakochują się w sobie i starają się jak tylko mogą doprowadzić do swojego spotkania. Jednak Kate odkrywa coś, co wyjaśnia całą sytuację.
Ponownie duet Reeves - Bullock, szkoda, że zrobili wspólnie tylko dwa filmy, bo widać (czy to w Speed czy to w Domu nad jeziorem) chemię, która wzbudza w widzach sympatię. Trzeba dodać, że pocałunek został wybrany najlepszym pocałunkiem w 2006 roku na Teen Choice Awards. Komedia romantyczna, polecam oglądnąć w deszczowy wieczór pod kocykiem i z kubkiem gorącej czekolady.
Królowie ulicy (2008)
jako
Detektyw Tom Ludlow
Detektyw Ludlow zajmuje się sprawami związanymi z narkotykami. Jest niekonwencjonalnym policjantem, często łamie regulamin. Pewnego dnia śledząc swojego byłego kumpla, widzi jak do sklepu wchodzi dwóch zamaskowanych napastników z gronią w reku, stara się mu pomóc jednak przyjaciel Toma ginie na jego oczach. Policjant rozpoczyna prywatne śledztwo, w którym odkrywa aferę korupcyjną w swojej jednostce. Jak zakończy się ta sprawa dla Toma?
Mnie nudził, ale można zobaczyć obok Reevesa Chrisa Evansa, czyli Kapitana Amerykę. Ciekawe sceny strzelanin bądź walki, poza tym mało ambitne. Dla zaciekawionych opisem.
Prywatne życie Pippy Lee (2009)
jako
Chris Nadeau
Pippa Lee (Robin Wright) To żona dużo starszego od siebie pisarza. Odkrywa, że ma on romans z jej najlepszą przyjaciółką. Przejęty mężczyzna dostaje zawału i ląduje w szpitalu. Pippa odwiedza sklep Chrisa. Wywiązuje się między nimi dziwna relacja, ale Pippa w końcu, po latach małżeństwa jest szczęśliwa, czego nie potrafią zrozumieć jej dzieci. Mąż Pippy walczy w szpitalu o życie, a ona analizuje informacje, których się o nim dowiedziała i dochodzi do wniosku, że nie pojawi się na pogrzebie męża.
W sumie... dziwna rola Keanu, ciężko to opisać, bo jest po prostu dziwna, ale zabawna. Ponownie Reeves gra w komedii romantycznej.
Człowiek Tai Chi (2013)
jako
Donaka Mark
Tiger Chen Linhu (Tiger Hu Chen) to młody chłopak, miłośnik tai chi. Dostaje on ofertę do walki w nielegalnych, podziemnych walkach, które organizowane są przez tajemniczego Donakę Marka. Chłopak postanawia przyjąć ofertę, jednak nie wiem w co się pakuje. Mark jest poszukiwany przez policję z Hongkongu. Donaka chcę wyszkolić wojownika tai chi na seryjnego mordercę. Czy osiągnie swój cel czy może złapie go policja?
Reżyserowy debiut Reevesa no i nareszcie po tylu latach Keanu jest tym złym, a z ciekawszych rzeczy przegrywa jedną z walk. Na prawdę dobra kreacja, emocjonujący film, trzymający w napięciu. Polecam na wieczór pełen nudy, gdy trzeba się rozbudzić.
47 Roninów (2013)
jako
Kai
Kai to dziecko znalezione przez Lorda Asano. Wychowywał się on w środowisku samurajów i pięknej księżniczki o imieniu Mika. Mimo przychylności samego lorda, Kai nie znajduje uznania w społeczności samurajów i jest traktowany jako wyrzutek. Dobra jest dla niego Mika, która kocha Kaia z wzajemnością. Do miasta, na którego czele stoi Lord Asano przyjeżdża Szogun, wraz z Lordem Kirą, który jest zachwycony urodą Miki. W trakcie pobytu Kiry u Lorda Asano, gospodarz atakuje go kataną - jak później okazuje się - był on pod wpływem czarów. Zostaje skazany na śmierć, jednak jest mu dane zginąć śmiercią honorową. Po śmierci Pana Asano, Oishi oraz pozostałych 46 samurajów zostaje bez pana a Szogun odbiera im prawo zemsty. Oishi zostaje wpędzony do ciemnicy na rok. Kai ucieka z niewoli, a Mika ma zostać żoną Kiry. Po roku Roninowie przygotowują zemstę, a Kai staje u ich boku.
Historia oparta na faktach. Coś niesamowitego, na prawdę, kunszt walki, honor, odwaga, przywiązanie, dane słowo, miłość. Na prawe niesamowity film, polecam jak najbardziej, uwaga mogą pojawić się łzy!!!
John Wick (2014)
jako
John Wick
John Wick to mąż, który najbardziej na świecie kocha swoją żonę. Jest z nią szczęśliwy. Niestety sielankowe życie małżeństwa przerywa śmierć Helen, która podcina skrzydła Johnowi. Po stypie do drzwi Johna puka kobieta, która ma dla niego przesyłkę - psa rasy Beagle o imieniu Daisy. Na klatce do transportu jest list od zmarłej żony, w którym prosi go by kochał coś innego niż tylko swój samochód, a Daisy pomoże mu uporać się z jej stratą. John traktuje Daisy równie dobrze co swój samochód. Jednak w dzień po przybyciu Daisy do domu Johna ktoś się włamuje. John zostaje pobity, Daisy zamordowana, a samochód skradziony. Pan Wick zaczyna swoją zemstę na Iosefie Tarasowie.
O Johnie Wicku już pisałam, w spisie treści numer 14 ;)
The Bad Batch (2016)
jako
Dream
Samantha (Suki Waterhouse) z więzienia trafia na pustynię w Teksasie. Jest w tak zwanym gorszym sorcie. Gdy odpoczywa zostaje złapana przez grupę kanibali. Po utracie ręki i nogi w końcu udaje jej się uciec. Na pustyni znajduje ją mężczyzna, który dostarcza ją do innej osady - Komfortu, w której dostaje pomoc. 5 miesięcy później poszukuje zemsty na kanibalach. Na wysypisku toksycznych odpadów znajduje matkę z dzieckiem. Kobietę zabija, a dziewczynkę zabiera ze sobą. Ojciec dziewczynki (Jason Maoma) postanawia odnaleźć córkę za wszelką cenę. W Komforcie podczas imprezy Sam gubi dziewczynkę, która pobiegła za swoim królikiem. Dziecko trafia w ręce Dream'a i jego dziewczyn. Sam zostaje znaleziona przez Joe i musi znaleźć dziecko, inaczej...
Szczerze mówiąc jak zobaczyłam jak Keanu wygląda w tej roli to padłam ze śmiechu, dosłownie. Fryzura i wąs a'la lata 80. ubiegłego wieku, wiecie taki disco man, który ma wianuszek swoich fanek, z zabawnych rzeczy Każda z dziewczyn Dream'a nosi koszulkę z napisem "The Dream is inside me" . Trochę śmieszny, trochę straszny, ale postać Reevesa jako Cassanovy w gorszym sorcie jest zabawna. Można oglądnąć, ale nie jest to punkt obowiązkowy. Chyba, że ktoś chce się pośmiać z tych wąsów to proszę bardzo.
John Wick 2 (2017)
jako
John Wick
John Wick po raz drugi musi wrócić do branży morderców, to sprawa trochę bardziej skomplikowana.
O drugiej części pisałam w poście numer 15., a i o kreacji się znalazło! Jeden z najlepszych! Ja uwielbiam.
John Wick 3 (2019)
jako
John Wick
John znowu ma kłopoty. Tym razem złamał zasady Wielkiego Stołu i musi teraz ponieść za to konsekwencje. Jednak ten człowiek to maszyna do zabijania, która nie poddaje się bez walki. Jeszcze więcej akcji, jeszcze więcej morderstw, jeszcze więcej wyzwań. To najmocniejsza ze wszystkich części. Można by rzec - strzeżcie się, bo John nadchodzi, jednak to stwierdzenie nie jest na miejscu. Bardziej pasuje Baba Jaga ciągle żyje!
***
Podsumowując: Reeves najczęściej grywa rolę bad assowych dobrych gości, ale zdarzają mu się (teraz już rzadziej) rolę w komediach romantycznych, czy komediach pokroju Billa i Teda czy też występy w ekranizacjach sztuk Shakespearowskich. Jednak do moją ulubioną będzie chyba John Wick, chociaż to dosyć ciężki wybór :)
A jaki jest Wasz ulubiony film z Keanu Reevesem? Co sądzicie o grze tego aktora? Wolelibyście zobaczyć go w większej ilości filmów, czy to co już ma w swoim dorobku wystarczy? Czekam na Wasze opinie.
Dream Wave
źródło grafiki: http://coviral.com/actual-proof-keanu-reeves-immortal/
giphy,
Królowie ulicy (filmweb)
giphy,
Królowie ulicy (filmweb)
Prywatne życie Pippy Lee (filmweb)
P.S. Nie oglądnęłam jeszcze wszystkich filmów, a części nie pamiętam, listę sukcesywnie będę uzupełniać.
0 komentarze:
Prześlij komentarz